english german arabic russia

Suudi Arabistan Yeni SR200 Banknotunun Piyasaya Sürüldüğünü Duyurdu

heading_title

Suudi Arabistan Merkez Bankası 200 Riyal değerinde yeni bir banknot yayınladı ve banknotlar 25 Nisan’da Kingdom Vision 2030’un yıldönümünde piyasaya sürüldü.


Vision 2030, Suudi Arabistan'ın turizm ve eğlence gibi uzun süredir göz ardı edilen alanlar da dahil olmak üzere ekonomiyi çeşitlendirerek ve özelleştirme, eğitim, girişimcilik ve inovasyon yoluyla iş fırsatlarını artırarak petrole olan ekonomik bağımlılığından uzaklaşma planının merkezinde yer alıyor.


Kingdom Vision 2030’un 5.yılını anmak amacıyla tasarlanan banknotlar 163 mm’ye 73 mm boyutlarında ve gri renkte. 


Ön yüzünde Suudi Arabistan Krallığı’nın kurucusu ve ilk kralı olan, 1932 yılında krallığın kurulmasından 1953’de vefatına karan hüküm süren Kral Abdulaziz Bin Abdul Rahman Al Saud’un portresi ve 3D Vision 2030 logosu bulunuyor.
Banknotların arka yüzünde ise Riyad’da bulunun Qasr Al-Hukm’un görüntüsü yer alıyor. “Adalet Sarayı” ismiyle adlandırılan bina 10.000 insan kapasitesinde ve değeri 20.2 milyon $’ın üzerinde. Bu özellikleriyle bina dünyada bir devlet başkanına ait en pahalı ev olma konumunda. Ancak kralın evi olarak anılmasının yanında kral orada yaşamıyor ve ülkenin farklı yerlerindeki daha modern sarayları tercih ediyor.